Producenci

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

0

Rekuperator jest centralą wentylacji mechanicznej. Zaopatrzony został w wymiennik, który ma za zadanie odzyskiwać ciepło z zużytego, wywiewanego z budynku powietrza i przekazywać je świeżemu, nawiewanemu do środka powietrzu. To nowoczesne rozwiązanie zyskujące na rynku budowlanym coraz większą popularność, głównie za sprawą oszczędności, które generuje.

System rekuperacji stwarza możliwości kontrolowania systemu wentylacji w budynkach oraz dostosowywania jej mocy do potrzeb użytkowników. Za sprawą rekuperatora powietrze nawiewane do pomieszczeń jest ogrzewane bez wykorzystywania dodatkowej energii. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła okazała się rozwiązaniem, które odmieniło sposób patrzenia na budownictwo domów jednorodzinnych. Obecnie jest ona obowiązkowym wyposażeniem budynków wznoszonych w technologii energooszczędnej i pasywnej.

CZYM JEST REKUPERATOR?

Rekuperator jest sercem rekuperacji, czyli centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Zasilany jest za pomocą energii elektrycznej. Jego głównym zadaniem jest nawiewanie świeżego powietrza do wnętrza domu oraz wywiewanie na zewnątrz zużytego. Jeżeli rekuperator został podłączony do dobrze wykonanej instalacji wentylacji mechanicznej, zagwarantuje odzysk ciepła z zużytego powietrza, co przełoży się na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

W centralnym miejscu rekuperatora znajduje się wymiennik ciepła, czyli najważniejsza część urządzenia, od której zależą parametry odzysku ciepła. Wśród dostępnych wymienników możemy wyróżnić:

  • wymiennik krzyżowy,
  • wymiennik przeciwprądowy,
  • wymiennik obrotowy.

Najwyższej jakości są wymienniki przeciwprądowe – odzyskują znaczny procent ciepła z wywiewanego powietrza.

Na czym polega wyjątkowość wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? We wspomnianym wymienniku, powietrze zużyte, wywiewane z budynku, mija się z powietrzem świeżym, nawiewanym. Strumienie te mijają się, ale nie mieszają się ze sobą. Dochodzi między nimi do wymiany energii, dzięki czemu świeże powietrze nawiewane do wnętrza domu, zostaje ogrzane.

W rekuperatorze znajdują się też filtry, których zadaniem jest zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń powietrza, kurzu oraz owadów. Stanowią one nie tylko ochronę kanałów i wymiennika ciepła, ale także gwarantują, przy zastosowaniu odpowiedniego rodzaju filtrów, nawiewanie do domu świeżego, czystego powietrza, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne, zważając na coraz bardziej przekraczane normy zanieczyszczeń powietrza, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Rekuperator jako centrala wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, odpowiada za regularną wymianę powietrza w budynku. Zużyte powietrze jest z budynku wywiewane, a świeże – nawiewane, przy jednoczesnym odzysku ciepła ze strumienia usuwanego z budynku. Dochodzi do niego w wymienniku ciepła, gdzie oba strumienie powietrza przepływają obok siebie i przekazują sobie energię.

Stała wymiana powietrza w budynku wpływa na podwyższenie komfortu wentylacyjnego mieszkańców. Wymiennik ciepła stara się wyrównać różnicę temperaturpomiędzy dwoma strumieniami powietrza. Dzięki temu zimą, gdy do budynku nawiewane jest świeże, ale zimne powietrze, strumień ten zostaje wstępnie ogrzany przez powietrze zużyte i wywiewane z domu. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć strat ciepła oraz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Rekuperator stale wymienia powietrze w budynku, zapewniając mieszkańcom dostęp do świeżego powietrza. Zarówno permanentna wymiana powietrza, jak i odzysk ciepła, nie są możliwe przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej oraz przy tradycyjnym wietrzeniu. Wprawdzie powietrze zostaje wymienione, jednak nie da się tego wykonać bez przeciągów i wychłodzenia.

Latem również odbywa się wymiana ciepła. Z tą różnicą, że powietrze wewnątrz domu jest chłodniejsze niż to na zewnątrz. Sprawia to, że powietrze wwiewane jest schładzane przez strumień wywiewany. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wymiennik ciepła zawsze doprowadza do wymiany energii między strumieniem nawiewanym a wywiewanym.

Do rekuperatora można podłączyć jednostkę chłodzącą lub gruntowy wymiennik ciepła, które dodatkowo obniżają temperaturę powietrza nawiewanego, co bardziej wpływa na komfort wentylacyjny mieszkańców.

Zasada działania rekuperatora

rysunek - jak działa rekuperacja - świeże powietrze z zewnątrz jest dostarczane do rekuperatora, który odzyskuje energię z zyżytego powietrze wewnętrznego zanieczyszczonego bytem (bakterie, roztocza, wirusy, dwutlenek węgla, kurz, zapachy, wilgoć)

 

Komentarze do wpisu (0)

Tematyka strony: akcesoria łazienkowe, baterie bidetowe, baterie kuchenne, baterie łazienkowe, baterie natryskowe, baterie umywalkowe, baterie umywalkowe podtynkowe, baterie wannowe, bidety, brodziki, brodziki kwadratowe brodziki prostokątne, deszczownice, drzwi prysznicowe, kabiny kwadratowe, kabiny półokrągłe, kabiny prostokątne, kabiny prysznicowe, kabiny walk-in, kompakty wc, lustra łazienkowe, meble łazienkowe, miski wc, odpływy liniowe, panele prysznicowe, parawany nawannowe, pisuary, prysznice, przyciski spłukujące, słuchawki prysznicowe, stelaże do wc, stelaże podtynkowe, syfony do brodizków, syfony do umywalek, szafki łazienkowe, szafki z umywalkami, umywalki, umywalki podwójne, wanny, wanny asymetryczne, wanny narożne, wanny owalne, wanny prostokątne, wanny wolnostojące, wanny z hydromasażem, zestawy natryskowe, zestawy prysznicowe podtynkowe, zlewozmywaki granitowe, zlewozmywaki stalowe
Sklep internetowy Shoper.pl